• Telefon

    +90 538 090 87 65 +90 312 284 02 04
  • E-posta

    tulinklinik@gmail.com
  • Adres

    Neorama İş Merkezi, Yaşam Caddesi, Adalet Sok. 13/A, Kat: 10, Daire No: 49, Sögütözü/Ankara

Elleri terleyenler tokalaşmaktan, sevdikleriyle el ele tutuşmaktan kaçınır ama o sınav kağıtları yok mu? terden sırımsıklam ıslanan ve sonunda dayanamayıp yırtılan...Hep bir utanç, hep bir mahcupiyet duygusu...

El ve ayak terlemesi nedir?

Kişinin avuç içleri ve/veya ayak tabanlarının gün içinde nemli/ıslak olması halidir. Tokalaşma, kağıt tutma, yazı yazma gibi aktiviteleri kısıtlayarak hayat kalitesinde belirgin azalmaya yol açar. Tek başına avuç içi ya da ayak tabanında olabileceği gibi, birçok hastada her iki bölgede birlikte görülür. Bazı hastalarda ek olarak koltuk altı aşırı terlemesi de vardır. 

Nedeni nedir?

Nedeni bilinmemektedir, altta yatan bir hastalık yoktur. Hastaların bir kısmının ailelerinde benzer şikayeti olanlar bulunabilir.

Ne zaman başlar?

Çocukluk veya erken gençlik çağında başlar.

Terleme neyle artar?

Koltuk altı terlemesinin aksine sadece emosyonel (ruhsal) uyaranlarla terleme artar, termal (çevre ısısı, ekzersiz gibi) uyaranlardan etkilenmez. Uyku sırasında kaybolması tipiktir. Yazın bir miktar daha fazla olsa da kış aylarında da devam eder.

Tanısı nasıl konur?

Klinik muayene tanı koymak için yeterlidir. Gereken durumlarda iyot nişasta testi yapılabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Terleme azaltıcı kremler genellikle etkisizdir. Botoks enjeksiyonu, koltuk altı uygulamaya göre çok daha ağrılı ve daha kısa süre etkilidir. Avuç içi terlemesi için yapılan cerrahi yöntemlerin çoğu kalıcı etki gösterse de, vücudun başka bir yerinde (gövde gibi) kompensatuar (telafi edici) aşırı terlemeye yol açmak gibi sık görülen ciddi bir yan etkiye sahiptir. Bugün için en etkili ve emniyetli tedavi yöntemi iyontoforez uygulamasıdır.  

İyontoforez tedavisi nedir?

El ve ayakların su dolu kaplara sokularak hafif bir elektirik akımı uygulanması ile çalışan etkili ve güvenilir bir yöntemdir. 

Seans süresi ne kadardır, toplam kaç seans uygulanmalıdır?

Bir seans süresi 12-20 dk arasında değişir. Başlangıçta hergün, daha sonra iki günde bir ve sonra üç günde bir tedavisine geçilir. Terleme sonlanınca (toplam 12-20 seans sonrası) tekrar başlamaması için ortalama 10 günde bir kez tekrarlanması tavsiye edilir.

Yan etkisi var mıdır?

Seans sırasında çok hafif yanma, karıncalanma hissi olabilir. Sonrasında kısa süreli kızarıklık görülebilir.

İyontoforez seansı öncesi ve sonrası nelere dikkat etmelidir?

El ve ayakta çatlaklar/kesikler varsa seans öncesi vazelin sürerek o kısımlar kapatılmalıdır.