• Telefon

    +90 538 090 87 65 +90 312 284 02 04
  • E-posta

    tulinklinik@gmail.com
  • Adres

    Neorama İş Merkezi, Yaşam Caddesi, Adalet Sok. 13/A, Kat: 10, Daire No: 49, Sögütözü/Ankara

       Deride pigment/renk kaybı yaparak beyaz lekelere yol açan her hastalık Vitiligo (ala hastalığı) değildir....

WOOD lambası nedir? 

Wood lambası, nikel oksitli bir filtreden süzülerek geçen ultraviyole A ışını (320-400 nm) veren, elle taşınabilen bir cihazdır. 

Ne amaçla kullanılır?

Wood lambasının ışığı, çıplak gözle görülmeyen bazı maddelerin floresans verme özelliklerinden faydalanarak onları görünür hale getirir. Işık almayan karanlık bir odada kullanılır.

Hangi hastalıkların tanısında kullanılır? 

Dermatolojide en sık vitiligo hastalığının tanısında kullanılır. Vitiligoda, lamba derinin üzerinde tutulduğunda beyaz lekeler çok daha belirgin ve parlak bir hal alır ve çıplak gözle seçilemiyen pigment azalması gösteren alanlar varsa onlar da görünür hale gelir. Bazı mantar hastalıklarında da yeşil-mavi röfle veren pigmentlerin varlığı nedeniyle deride yeşil renk görülür. Ayak parması, kasıklar gibi kıvrım bölgelerinde görülen, bakterileriyel bir hastalık olan eritrazma'da ise mercan kırmızı renk ortaya çıkar. Yüzde kahverenkli lekelenmeler yapan melasma (kloasma, gebelik sisi) hastalığında da melanin pigmentinin derinin üst veya alt tabakalarındaki yerleşim yerini saptamak amacıyla kullanılır. Pigment üst tabaka yerleşmişse, lamba altındayken lekelerin sınırları belirgin bir hal alır. Bu sayede hastalığın tedaviye ne kadar cevap vereceği bir miktar öngörülebilir.