• Telefon

    +90 538 090 87 65 +90 312 284 02 04
  • E-posta

    tulinklinik@gmail.com
  • Adres

    Neorama İş Merkezi, Yaşam Caddesi, Adalet Sok. 13/A, Kat: 10, Daire No: 49, Sögütözü/Ankara

    Kliniğimizde ülkemizin ilk yapay zeka içeren videodermoskobu kullanılmaktadır (Fotofinder ATBM Master).

DERMOSKOPİK muayene nedir?

Çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan derinin üst ve orta tabakalarındaki yapıların özel ışık ve büyütme sistemleri kullanarak görülmesini sağlayan klinik muayeneye yardımcı tanı yöntemidir.

Nasıl uygulanır?

El dermoskopu ya da videodermoskop kullanılarak uygulanır. Dermoskopun mercekli kısmı deriye dokundurularak, bazı özel modellerde ise deriye sadece yaklaştırılarak kullanılır.

El dermoskopu nedir?             

El dermoskopu 10 kat büyütme sağlayan özel ışık sistemine sahip, cepte taşınabilecek kadar küçük ve pratik bir alettir.

Videodermoskop nedir?

Videodermoskop 20-1000 kat büyütme sağlayarak görüntüyü bilgisayar ekranına yansıtan, en ince detaylara kadar incelemeye olanak sağlayan ve istenilen görüntülerin fotoğraflanarak bilgisayarda saklanmasına imkan veren büyük bir cihazdır. Hasta takibinde eski ve yeni çekilen fotoğrafların yanyana getirilerek kıyaslama yapılmasına da olanak sağlayarak doğru tanı konulmasında çok önemli rol oynar.

Yapay zekalı videodermoskop nedir? 

Yazılımında yapay zeka teknolojisini de içeren videodermoskoptur. Hafızasına binlerce dermoskopik resim ve tanı içeren, fotoğrafı çekilen deri lezyonunun iyi huylu, şüpheli ya da kötü huylu olup olmadığına dair detaylı analiz yaparak, doktora doğru tanı koymasında yardımcı olur.

Dermoskopik muayene hangi hastalıkların tanısında kullanılır?

İlk olarak “ben”lerin iyi huylu mu (nevüs), kötü huylu mu (melanom) olduğunun anlaşılması için kullanılmaya başlandıysada, dermoskopik muayene bugün artık başta deri kanserleri olmak üzere, saç dökülmeleri, tırnak hastalıkları ve egzamalar, sedef (psoriasis) hastalığı, gül (rosacea) hastalığı, demodikozis, uyuz hastalığı gibi çok sayıda farklı deri hastalığın tanısında kullanılmaya başlanmıştır.

Her dermatolog dermoskopik muayene yapabilir mi?

Dermoskopla deriye bakmak aynı bir büyüteçle bakmak kadar kolaydır. Öte yandan, görülen yapıların tanınması, yorumlanması ve doğru tanı konması ciddi bir eğitim süreci, yoğun bilgi birikimi ve tecrübe isteyen bir durumdur.

Dermoskopik muayene deriden biyopsi alma gerekliliğini ortadan kaldırır mı?

Tecrübeli bir dermoskopistin olmazsa olmazı olan dermoskopik muayene birçok hastalıkta çok kısa bir süre içinde doğru tanıya kolayca ulaşma olanağı tanır. Ama, deri kanseri şüphesi olan hastalarda ya da kesin tanı için deri dokusunun bir patolog tarafınca değerlendirilmesi gerektiğinde yine de dermatologunuz deriden biyopsi almayı uygun bulabilir.