• Telefon

    +90 538 090 87 65 +90 312 284 02 04
  • E-posta

    tulinklinik@gmail.com
  • Adres

    Neorama İş Merkezi, Yaşam Caddesi, Adalet Sok. 13/A, Kat: 10, Daire No: 49, Sögütözü/Ankara

DERMAPEN/DERMASTAMP nedir?

Ucunda 6 adet paslanmaz çelik iğne bulunan dolmakalem benzeri bir cihazdır. İğnelerin boyu 0.5-1.5 mm arasında ayarlanabilmektedir.

Nasıl etki eder ve ne işe yarar ?

Dermapen iğneleri derinin üst-orta tabakasında, gözle görülmeyecek kadar küçük, 5-20 dk içinde kendiliğinden kapanan ve iz bırakmayan minik kanallar açar. Böylece deride minimal bir hasar yaratılmış olur. Sonrasında, yara iyileştirme mekanizmaları çalışmaya başlar ve ortama büyüme hormonları salınır. Yeni kollajen, elastik lif ve hyalüronik asit yapılır ve deri kendini onarırken, hem yenilenmiş hem de gençleşmiş olur. Saçlı deriye uygulandığında ise ek olarak canlı kıl folikülleri yeni saç yapımı için uyarılmış olur. Ayrıca, işlem sırasında deriye/saçlı deriye uygulanan PRP ya da özel içerikli yüz serumları (kırışıklık azaltıcı, leke açıcı gibi) iğnelerin açtığı bu ince kanallar sayesinde derinin alt kısımlarına kadar iner ve çok daha fazla etki göstermiş olur.

Nelerin tedavisinde kullanılır?

1. Deri gençleştirme; yüzeyel ve derin kırışıklıkların azaltılması/giderilmesi, derideki sarkma/gevşemenin

sıkılaştırılması (yüz, boyun, dekolte, eller)

2. Akne/Sivilce izlerinin tedavisi; deriden çökük (noktasal çukurcuklar) ya da kabarık izlerin tedavisi (PRP ile birlikte)

3. Androgenetik alopesinin tedavisi; erkek/kadın tipi saç dökülmesi tedavisi (PRP ile birlikte)

4. Leke tedavisi; yüzde ortaya çıkan güneş lekeleri ve melasma (gebelik sisi) adı verilen kahverenkli

lekelerin azaltılması/giderilmesi

5. Ani kilo alma ya da hızlı boy uzamasına bağlı olarak oluşan deri çatlaklarının görünümünün hafifletilmesi

Seans süresi ve seans aralıkları ne kadardır?

Her seans tedavi edilecek bölgenin genişliğine bağlı olarak yaklaşık 30-45 dk sürer. Seans aralıkları saç dökülmeleri için 2-3 hafta, diğer tedavilerde 3-4 haftadır.

Ağrılı bir işlem midir?

İşlem sırasında hafif veya orta dereceli bir ağrı hissedilebilir. İğnenin derinliği azaltılarak ağrı da giderilebilir. Öte yandan, seanstan yaklaşık 30-60 dk önce tedavi edilecek bölgeye lokal anestetik (bölgesel uyuşma sağlayan) bir krem sürülmelidir.

Yan etkisi var mıdır?

Ciddi hiçbir yan etkisi yoktur, uygulandığı gün o bölgede belirgin kızarıklık ve hafif bir sıcaklık hissi olur. 1-3 gün içinde bu belirtiler tamamen ortadan kalkar. Uygulama günü hariç sosyal hayata ara vermeyi gerektirmez.

Kaç seans yapmak gerekir?

Yüz gençleştirme ve akne izi tedavisi için ayda bir kez olmak üzere, kişinin derisinin ihtiyacına göre seans sayısı belirlenir. Androgenetik alopesi (erkek/kadın tipi saç dökülmesi) tedavisinde ise 2-3 hafta aralarla PRP ile kombine edilerek ortalama 6 seans uygulanması gerekir, uygulanan hastaların yaklaşık %80’nin saç tellerinde kalınlaşma ve saçlarda gürleşme olur. Tedavinin etkinliğini objektif olarak göstermek için kliniğimizde trichoscan adı verilen saç yoğunluğu başta olmak üzere, saç tellerinin kalınlığı, uzama evresi gibi birçok parametre hakkında bilgi veren özel bilgisayarlı bir program yazılımı tedavi öncesi ve sonrasında uygulanmaktadır.   

 

 

 

Diğer Hizmetler